Zabiegi

ZABIEGI NA TURNUSIE REHABILITACYJNYM :

HYDROTERAPIA

Aquavibron (masaż wibracyjny) jest to suchy masaż wykonywany aparatem z drgającą membraną. Membranę wprowadza w drgania woda przepływająca pod ciśnieniem przez aparat. Ma działanie przeciwbólowe, bo rozluźnia napięte mięśnie, ponadto poprawia samopoczucie, bo podobnie jak masaż klasyczny relaksuje i uspokaja.

Wskazania: choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle mięśniowe, bóle międzyżebrowe, przykurcze, stres, depresja

Przeciwwskazania: nowotwory, miażdżyca, osteoporoza, ciąża, ostre stany zapalne, zapalenie żył i tętnic, zmiany skórne ( owrzodzenia, wypryski)

Masaż podwodny, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych to rodzaj hydroterapeutycznego zabiegu na ciało, a przede wszystkim na kończyny górne lub dolne. Ten typ wodolecznictwa fizjoterapeutycznego jest wykonywany w specjalnych wannach (zwanych wirówkami) wypełnionych wodą, w których do masażu konkretnych partii ciała wykorzystuje się wir wody. Dysze zamontowane w wirówkach sprawiają, że woda kręci się i porusza ciałem pacjenta.

Wskazania: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, problemy z krążeniem, schorzenia nerwów obwodowych, zwichnięcia, skręcenia, stany po urazach tkanek miękkich, różnego rodzaju bóle, obrzęki limfatyczne, niedowłady, wzmożone napięcie mięśniowe, zaniki mięśniowe, ograniczenie ruchomości w stawach.

Przeciwwskazania: zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, infekcje, zmiany skórne, stany zapalne i zakrzepowe żył, stopa cukrzycowa oraz znaczne osłabienie organizmu.

Kąpiel perełkowa rodzaj zabiegu balneologicznego polegający na kąpieli w wodzie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. Dobrze wpływa na ukrwienie skóry i powoduje lepsze samooczyszczanie się skóry.

Wskazania:choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby mięśni, zmiany na skórze, stany napięcia emocjonalnego (stres), zapalenia nerwów, nerwice, żylaki, bezsenność.

Przeciwwskazania: niewydolność krążeniowo – oddechowa, choroby zakaźne, stany zapalne skóry (owrzodzenia). stany ropne skóry, menstruacja, ciąża.

 

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne – światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę – do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

Prądy interferencyjne zabieg stosowany przy schorzeniach ortopedycznych, reumatycznych i skórnych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Cztery kable podłączone do aparatu są zakończone elektrodami. Mocuje się je parami, tak by dwie fale elektryczne, rosnąc i malejąc, nakładały się na siebie, czyli interferowały.

Galwanizacja stymuluje mięśnie, łagodzi ból. Pomaga w chorobach nerwów obwodowych, a także przy dolegliwościach reumatycznych. Może pobudzać albo obniżać napięcie nerwowe. Prądu galwanicznego (stałego, jak z baterii) nie wolno stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. W trakcie zabiegu odczuwamy mrowienie.

Jonoforeza wykorzystuje prąd galwaniczny, by wprowadzić do tkanek środek o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, a także np. zmiękczającym blizny. Jedna z elektrod jest nasączona lekiem – substancją złożoną z jonów o tym samym potencjale elektrycznym. Z drugiej strony przykłada się elektrodę przyciągającą te jony i wtedy lekarstwo się wchłania.

Prądy diadynamiczne są to prądy o niskiej częstotliwości. Stosuje się u pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem.

Laser stosowany w fizjoterapii ma różnorodne działanie lecznicze (np. przeciwbólowe i przeciwzapalne). Leczenie laserem wykorzystuje się np. w przypadku bólu kręgosłupa lub ostrych procesach chorobowych. Zabiegi laserem nie mogą być jednak wykonywane u wszystkich. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest np. ciąża czy padaczka.

Krioterapia miejscowa zabieg polegający na miejscowym ochłodzeniu tkanek z wykorzystaniem fizycznego zjawiska jakim jest zmiana stanu skupienia substancji z ciekłej na gazową. Substancje, które są stosowane w krioterapii miejscowej to azot.

Lampa BIO-V to naturalna metoda leczenia światłem spolaryzowanym. Zasadą leczenia światłem spolaryzowanym jest biostymulacja, czyli pobudzenie procesów fizjologicznych za pomocą bodźca fizykalnego – światła. Światło wspomaga regenerację komórkową tkanek skóry, kości, komórek nerwowych.

Inhalacja to zabieg, który polega na wdychaniu przez pacjenta substancji leczniczych w postaci aerozolu – najczęściej pary wodnej z dodatkowymi składnikami. Inhalacje stosowane są wspomagająco w procesie leczenia różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego, między innymi: infekcji górnych dróg oddechowych, astmy o różnorodnym podłożu, chorób alergicznych, infekcji płuc i oskrzeli.

Drenaż limfatyczny to rodzaj specjalistycznego masażu, wykonywanego za pomocą specjalistycznego aparatu. Pomaga odprowadzać nadmiar wody z tkanek, poprawia krążenie krwi, likwiduje obrzęki. Jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod walki z cellulitem. Jest całkowicie bezbolesny i relaksujący, działa oczyszczająco na organizm.

Okłady borowinowe to zabiegi z wykorzystaniem naturalnego torfu – borowiny. Przeprowadza się je w celu złagodzenia bólu oraz stanów zapalnych, które towarzyszą między innymi chorobom reumatycznym. Przed zabiegiem borowina zostaje podgrzana do 42-46 stopni Celsjusza, a następnie nałożona na wybrane miejsce ciała. Obszar ten zostaje owinięty ręcznikiem oraz kocem – dzięki temu borowina utrzymuje wysoką temperaturę.

Ultradźwięki to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3 MHz).Tkanka naświetlana tego typu falami podczas zabiegu podlega mikro-masażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Ultradźwięki działają przeciwbólowo, rozluźniająco, przyspieszają gojenie.
Ultradźwięki z wykorzystaniem leku, np. żelu p/bólowego, p/zapalnego nazywamy zabiegiem Fonoforezy. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą ultradźwięków

Lampa Solux- Zabieg ten to nagrzewanie tkanek za pomocą lampy Sollux o silnym świetle podczerwonym. Podczas naświetlania lampą dochodzi do dość głębokiego przegrzania tkanek, tym samym uaktywniają się procesy przekrwienia tkanek nawet w głębokich, chorobowo zmienionych miejscach. Dzięki ogrzaniu promieniowaniem uzyskuje się miejscową poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych. W wyniku podwyższenia progu bólu naświetlanie w seriach działa przeciwbólowo. Stosowanie w trakcie zabiegu różnej barwy filtrów rozszerza skutecznie zakres możliwości leczniczych lampy.

Lampa Bioptron- Zastosowanie terapii światłem Bioptron pozwala na znaczne ograniczenie ilości przyjmowanych leków i różnych innych środków farmaceutycznych (których stosowanie może wywołać również skutki uboczne), a nawet całkowicie z nich zrezygnować.

  • poprawia mikrokrążenie (krążenie krwi w naczyniach włosowatych, dzięki czemu następuje wzrost efektywności odżywiania komórek i zaopatrzenie ich w tlen), oraz biostymulację komórek;
  • wspomaga mechanizmy obronne organizmu-wzmacnia układ odpornościowy (bardzo ważny aspekt w zapobieganiu i leczeniu przeziębień, grypy itp.);
  • stymuluje procesy odnowy i odbudowy. Pobudza proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych w organach lub w tkance, jednocześnie regenerując (wznawiając/odbudowując) uszkodzone tkanki, blizny oraz likwiduje stany zapalne;
  • przyspiesza proces gojenia się ran;
  • uśmierza ból lub obniża jego intensywność;
  • normalizuje proces przemiany materii/metabolizm organizmu (co jest ważne dla podtrzymania optymalnej masy ciała);
  • światło Bioptron to skuteczna metoda w zapobieganiu i zwalczaniu Sezonowej Choroby Afektywnej (SAD);
  • wzmacnia układ kostny;
  • działa wirusobójczo